Danmark
Politisk majoritet sätter tak på uthyrningsdagar via Airbnb i Danmark

En politisk majoritet i Danmark har bestämt att det ska införas ett tak över hur många dagar per år personer får hyra ut sina bostäder via uthyrningstjänster som Airbnb. Foto: News Øresund
Den danska regeringen har gått med på Socialdemokratiets och Dansk Folkepartis krav om att begränsa antalet dagar privatpersoner får hyra ut sina bostäder Airbnb till 70 dagar om året. Beslutet är en del av ett omfattande politiskt avtal om hur Airbnb och liknande uthyrningsappar ska regleras. Det skriver DR Nyheder.
Med det politiska avtalet vill en politisk majoritet, bland annat bestående av Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti och regeringen, få ett stopp på hotelliknande uthyrning av bostäder via delekonomitjänster som appen Airbnb.
Avtalet innebär att det införs ett tak på max 70 uthyrningsdagar per år och bostad. Det är något en rad borgmästare, bland annat Köpenhamns borgmästare, Frank Jensen (Socialdemokratiet), har velat se då de menar att uthyrningstjänsterna bidrar till bostadsbrist.
Politikerna vill också få uthyrningstjänsterna att automatiskt rapportera in uthyrares intäkter till det danska skatteverket, Skat. Därför höjer de det skattefria avdraget för korttidsuthyrning via tjänster som rapporterar uthyrningsintäkter till Skat, vilket de hoppas ska göra att fler väljer just dem.
Avdraget kommer ligga på 40 000 danska kronor om året för hus och 28 000 kronor för lägenheter, om tjänsten samarbetar med Skat. För uthyrning via tjänsten som inte gör det kommer avdraget sänkas till 11 000 kronor om året. I dagsläget rapporterar Airbnb inte in uthyrningsintäkter till Skat. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
