Samhälle
Passagerare lämnade strömlöst Öresundståg utan fungerande reservkraft och högtalare

När värmen och trängseln blev för stor valde passagerarna till slut att lämna det strömlösa tåget utanför Hyllie – samtidigt som räddningstjänsten kom till platsen. Foto: Jesper Korsgaard
När det överfulla Öresundståget från Danmark vid 17-tiden på torsdagen blev strömlöst och stannade några hundra meter innan stationen i Hyllie steg värmen snabbt. ” Tåget står stilla utanför Hyllie. Här är ingen AC vilket betyder att vi inte får in ny luft. Tåget körde 16:36 från Köpenhamn H, och har stått stilla utanför Hyllie i mer än 20 min. Ingen information alls har vi fått och snart börjar folk svimma. Här är redan 2 tjejer som fått panik attacker”, skriver en passagerare till News Øresund.
Eftersom reservkraften inte fungerade gick det inte att använda högtalarna och trängseln gjorde att tågvärd och lokförare inte kunde ta sig igenom tåget och informera alla passagerare uppger Mikael Espling, affärschef för Öresundstågen vid Skånetrafiken, till Sydsvenskan. Till slut valde passagerarna att öppna dörrarna och lämna tåget – samtidigt som räddningstjänsten nådde fram till tåget.
– Vi måste se över rutiner och vara bättre förberedda på en sådan situation. Ha en reservplan för hur vi får ut information, hur högtalarsystemet ska kunna fungera.
Efter händelsen har Skånetrafiken kritiserats av Trafikverket för att inte personalen ombord på tåget tog sig runt bland passagerarna och informerade om att tåget skulle bogseras till stationen i Hyllie. Enligt Sydsvenskan fortsätter Trafikverket, Skånetrafiken och operatören Transdev att utreda händelsen. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


