Hållbarhet
Partnerskap ska undersöka om det kan skapas en elväg för fordon över Öresundsbron
Øresundsbro Konsortiet, Lunds universitet och företaget Elonroad i Lund har skrivit under ett så kallat Letter of Intent som innebär att de tillsammans ska undersöka möjligheterna för att skapa en elväg över Öresundsbron för eldrivna fordon. Inga beslut om att skapa en elektrifiering av vägbanan har dock träffats.
– Öresundsbrons vision är att bli världens mest hållbara bro. Vi minskar våra koldioxidutsläpp från driften och arbetar för att fördubbla brons livslängd, men vi vill också stimulera den gröna omställningen bland våra kunder. Nu vill vi undersöka om elvägar kan vara ytterligare en insats i vår långsiktiga hållbarhetsplan, säger Bengt Hergart, anläggningsdirektör på Øresundsbron, till News Øresund.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
