Danmark
På onsdag blir Andreas Mogensen Danmarks första astronaut


Första dansk i rymden – Andreas Mogensen lyfter från ryska raketbasen Balkonur i Kazakstan på onsdag morgon kl 06.34. Foto: ESA
Den 2 september lyfter en rysk Sojuz TMA-18M rymdraket från den ryska raketbasen Balkonur i Kazakstan med den danska astronauten Andreas Mogensen ombord. Två dygn senare når han och de två andra astronauterna Sergei Volkov och Aidyn Aimbetov den internationella rymdstationen ISS.
Andreas Mogensen blir den första dansken i rymden när han på onsdagsmorgonen påbörjar sin rymdresa för att nå rymdstationen ISS på fredag. Rymdfärden varar i tio dagar. Andreas Mogensen twittrar om rymdäventyret under signaturen @Astro_Andreas. Som traditionen kräver har han med sig några privata saker ut i rymden liksom viktiga danska symboler som en flagga och orginalböcker skrivna av bland andra H C Andersen och Søren Kirkegaard liksom några Legofigurer.
Nu härskar en viss rymdfeber i Danmark som betalat 25,7 miljoner euro för att få upp en egen astronaut i rymden. Dansk Industri, DI, uppger till Berlingske att de anser att Danmark satsar för lite på rymdfart, endast cirka 225 miljoner danska kronor per år. Medan Danmark 2013 enligt OECD satsade motsvarande 6,9 dollar på rymdfart satsade Sverige 12,7 och Norge 18,5 dollar. Och satsningarna är lönsamma skriver Politiken och pekar på en utredning som Rambøll Management gjorde 2008 och som visade att för varje krona Danmark satsar på europeisk rymdfart får landet tillbaka 4,5 kronor i form av ökad omsättning hos danska företag. Enligt Dansk Industri arbetar i dagsläget 40 danska företag med 760 anställda med att utveckla eller tillverka utrustning åt rymdindustrin. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier