Danmark
Överenskommelse klar om Danmarks nya bostadsskatt

Under tisdagen blev överenskommelsen om en ny dansk bostadsskatt klar och det kommer träda i kraft 2021. Foto: News Øresund
Danmark kommer att få ett nytt bostadsskattesystem med start 2021. Därmed slopas bostadsskattestoppet och skattesatserna för både fastighetsvärdet och markvärdet förändras samtidigt som alla fastigheter och privatägda lägenheter ska värderas på nytt.
Under tisdagen meddelade Danmarks finansminister Kristian Jensen (V) att den danska regeringen tillsammans med Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet och Radikale Venstre hade kommit överens om ett nytt skattesystem för bostäder som ska träda i kraft den första januari 2021.
2002 införde den dåvarande danska regeringen ett bostadsskattestopp som innebar att skatten för fastighetsvärdet, det vill säga värdet för både marken och byggnaden vid en försäljning, varit frusen vid ett bestämt belopp. När den danska Rigsrevisionen riktade hård kritik mot värderingarna av fastigheterna och de privatägda lägenheterna, och därmed på det värde som skatten baserades på, beslutade politikerna att göra om skattesystemet för bostäder.
Den nuvarande danska bostadsskatten innebär att man betalar en skatt för fastighetsvärdet och en skatt för markvärdet, men båda skattesummorna har som tidigare nämnts varit oförändrade sedan 2002. Idag är fastighetsvärdesskatten en procent av värdet upp till 3 040 000 danska kronor och tre procent av bostadens värde över den gränsen. Hur mycket man skattar på marken bestäms av de enskilda kommunerna som har lov att beskatta med mellan 16 och 34 promille av markens värde.
Det nya skattesystemet innebär att alla fastigheter och privatägda lägenheter ska värderas på nytt av Skat senast 2019. Sedan ändras skattesatserna för både fastighetsvärdet och markvärdet, som kommer att appliceras på de nya värderingarna.
Danmarks nya bostadsskatt:
– Träder i kraft 1 januari 2021.
– Under 2019 ska Skat vara klar med värderingar av 1,7 miljoner danska bostäder.
– 80 procent av bostadens värde kommer beskattas, enligt den så kallade försiktighetsprincipen.
– Fastighetsvärdet, det vill säga byggnaden och marken, kommer att beskattas med 0,55 procent upp till 7,5 miljoner och 1,4 procent för värdet över den gränsen.
– Skattesatsen för markvärdet bestäms av staten och kan skilja sig åt mellan kommunerna. Förväntas hamna på i genomsnitt 16 promille till skillnad från dagens genomsnittliga 26 promille.
– De som äger en bostad när det nya systemet träder i kraft får betala samma skattebelopp som under 2020, och en eventuell ökning av det beloppet kan frysas in som ett statslån som betalas när egendomen säljs. De nya ägarna får dock betala skatt enligt det nya systemet och de nya värderingarna, men kan också frysa in kommande skattehöjningar.
– På infrusen fastighetsvärdeskatt betalas en ränta på 1,24 procent.
– Hyresgäster ska skyddas mot stora hyreshöjningar som kan följa av högra skatt, men exakt hur det ska gå till kommer det beslutas om efter att de nya värderingarna är färdiga.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
