Samhälle
Öresundsdebatten vecka 16: Från SAS till DAS och hur Danmark lyfts fram som förebild när det gäller behandling av flyktingar från Ukraina och vid förhör av brottsmisstänkta

Danmark lyfts åter fram som förebild i svensk media som dels menar att flyktingar från Ukraina får bättre förutsättningar i Danmark än i Sverige, dels att danska grundlovsförhör i domstol är bättre än svenska polisförhör när det gäller att få misstänkta att sluta säga “inga kommentarer”. Skånska politiker kräver att regeringen satsar på ny infrastruktur till Danmark och lyfter fram en Öresundsmetro som aktuellt alternativ. Det är några rubriker från den senaste tidens Öresundsdebatt. News Øresund följer och sammanställer regelbundet aktuella debattartiklar och krönikor samt fördjupande reportage och intervjuer med fokus på Öresundsregionen, Danmark och Sverige.
Dagens Nyheter 19 april 2023: Varför envisas Sverige med att göra det så lätt för kriminella?
“Att svara ”inga kommentarer” har blivit ett bra sätt för kriminella att komma undan. Men det räcker att titta på Danmark för att förstå att det finns ett enkelt sätt att få slut på det svenska självskadebeteendet”, skriver Dagens Nyheters krönikör Hanne Kjöller. Hon lyfter fram det danska systemet med “grundlovsförhör” som hålls i domstol och inte på polisstationen som en förebild. Visst kan den misstänkte precis som i Sverige svara “inga kommentarer” i grundlovsförhöret. Men att undanhålla svar i ett grundlovsförhör kan på ett helt annat sätt slå tillbaka på den misstänkte vid en rättegång menar hon.
Dagens Nyheter 19 april 2023: Skånska politiker trycker på för ny metro till Köpenhamn
Efter ett seminarium i Sveriges Riksdag om framtidens kapacitet över Öresund när Fehmarn Bält-tunneln står klar 2029 lyfter Region Skånes regionstyrelses ordförande Carl Johan Sonesson (M) och Malmö kommunstyrelses ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) i en intervju med Dagens Nyheter fram planerna på en Øresundsmetro mellan Köpenhamn och Malmö som ett sätt att avlasta Öresundsbron. Katrin Stjernfeldt Jammeh menar att Öresundsbron kommer att bli en flaskhals och genom att lyfta bort persontrafik från bron till en metro så ges mer utrymme för godstrafiken. Nu ser hon ett ökat tryck från danskt näringsliv för ett beslut om en Öresundsmetro och beskriver läget som en gamechanger med ett ökat intresse i Danmark.
– Det är jätteviktigt med en metro utifrån arbetsmarknadssynpunkt. De skriker efter arbetskraft i Köpenhamn och Danmark, då kan vi matcha det. En metro med restid på 20 minuter skapar tillväxt för hela Danmark och Sverige, säger Carl Johan Sonesson.
Sydsvenskan 17 april 2023: Skånska moderater kräver att regeringen lämnar ”Stockholmsbubblan”
“Fixa ”pensionsbomben”, lämna “Stockholmsbubblan” och mer pengar till ännu en förbindelse till Danmark”. Så sammanfattar Sydsvenskan synpunkter från några skånska region- och kommunpolitiker från regeringspartiet Moderaterna inför presentationen av vårbudgeten. Med pensionsbubblan syftas på landets kommuners och regioners stigande kostnader för pensioner. Enligt Sveriges kommuner och regioner, SKR, handlar det om 45 miljarder svenska kronor i ökade kostnader enbart i år.
Berlingske 17 april 2023: Fra SAS til DAS – det er den eneste og sidste chance
Om en räddning av det krisdrabbade flygbolaget SAS innebär att Danmark blir det enda skandinaviska landet som blir kvar i ägarkretsen tillsammans med en kapitalfond kan det innebära nya och bättre förutsättningar menar Berlingske i en kommentar. För det första skulle “landskampen” mellan ägarländerna upphöra. För det andra har Danmark positiva erfarenheter av kapitalfonder som delägare och här lyfts fram hur statliga energibolaget Dong med Goldman Sachs som delägare fick nytt kapital, börsnoterades och nu är världsledande investerare i havsbaserad vindkraft. Men lite skämtsamt funderar tidningen även över om flygbolaget skulle döpas om från SAS till DAS: “Når den danske stat er den sidste skandinaviske stat til at være med i ejerkredsen i SAS, må man selvsagt overveje, om selskabet længere kan kalde sig The Scandinavian Airlines System eller bør skifte til det mere korrekte navn The Danish Airline System (DAS)”.
Dagens Nyheter 11 april 2023: Sämre villkor för ukrainska flyktingar i Sverige än i övriga Norden
När det gäller mottagandet av flyktingar från Ukraina sticker Sverige ut jämfört med de övriga nordiska länderna konstaterar Dagens Nyheter. Tidningen pekar på att arbetslösheten bland Ukrainska flyktingar i Sverige är hög och att de inte får några personnummer samt att språkundervisningen har stor brister. “I Danmark har över hälften av ukrainarna fått jobb” konstaterar Dagens Nyheter och citerar Alla Sjorina som flydde kriget i Ukraina och nu bor utanför Köpenhamn: “Jag har fått otrolig hjälp av det danska samhället”.
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen