Arbetsmarknad
Om det blir strejk slutar Öresundstågen att köra över bron
UPPDATERAD 230511. Från och med måndag riskerar Öresundstågen att stoppas, om den tågstrejk som fackförbundet Seko varslat om blir verklighet. Skånetrafiken kommer inte att sätta in ersättningsbussar eftersom det skulle räknas som strejkbryteri.
– Om det blir strejk blir det inga tåg över bron. Inte heller någon ersättningstrafik. Vi har tolkat det som att vi inte får det, skriver Anders Engzell, kommunikationsansvarig för affärsområde tåg vid Skånetrafiken, till News Øresund.
Förra gången Sekoanslutna lokförare och tågvärdar på Öresundstågen strejkade, år 2014, satte DSB in ersättningsbussar över Öresund. Enligt Linda Herkel, presskommunikatör vid Skånetrafiken berodde det på den tolkning som gjordes då av vad som var tillåtet.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
