Samhälle
Nytt stärkt system för samordningsnummer införs 2023 – danska torpare får bättre möjlighet till digitala kontakter i Sverige

Nästa år ska det bli lättare för bland annat utländska ägare av svenska sommarstugor att nyttja digitala tjänster hos myndigheter och företag. Den 30 november beslutade Riksdagen att införa ett nytt stärkt system för samordningsnummer för personer som inte är eller har varit folkbokförda i Sverige och som därför inte har något personnummer.
Antalet nivåer som samordningsnummer indelas i ska utökas från två till tre framgår det av Riksdagens beslut. Nyheten är en ny säkrare nivå införs, stärkt samordningsnummer, där det krävs att personen ska kunna styrka sin identitet med giltiga identitetshandlingar och även infinna sig på plats. Det blir Skatteverket som tar över ansvaret av id-kontrollerna och som får rätt att begära in handlingarna för kontroll av lagrade biometriska data. I praktiken kommer detta innebära att t.ex. en dansk ägare av ett svenskt fritidshus kan besöka Skatteverket i Sverige, visa sitt danska pass och sedan få ett stärkt svenskt samordningsnummer.
– Danske Torpare er meget glade for, at et stort flertal i Riksdagen den 30. november 2022 har besluttet en ny lov om et stærkt samordningsnummer. Vi er overbeviste om, at de nye regler vil få stor betydning for danske torpare, når loven er trådt i kraft til efteråret næste år. Danske torpare kan jo uden problemer opfylde de krav, der stilles til at få et stærkt svensk samordningsnummer, säger Elisabeth Geday, sekretariatschef hos Danske Torpare.
– Jeg forventer, at vi med de nye regler kan få løst mange at de praktiske problemer vores fritidshusejere har, fordi danskere hidtil ikke har kunnet få et svensk BankID. Det har givet store udfordringer i forhold til almindelige forsyningsvirksomheder, banker, internet m.fl.. Som vi læser de nye regler, bør et stærkt samordningsnummer være vejen til, at danskere med fritidshus i Sverige også kan få BankID”. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier