Arbetsmarknad
Nya inkomstregler för arbetskraftsinvandring påverkar inte Skåne så mycket
Den 1 november mer än fördubblades inkomstgränsen för arbetskraftsinvandrare till Sverige från länder utanför EU/ESS, från 13 000 till 27 368 kronor (80 procent av medianlönen) i månaden. Men konsekvenserna av höjningen blir begränsade i Skåne, där främst branscherna hotell och restaurang samt lokalvård berörs, visar en ny rapport från Region Skåne som släpps i veckan. En höjning till 100 procent av medianlönen, vilket nu diskuteras, skulle dock få en betydligt större påverkan på fler branscher, enligt rapporten.
I den svenska debatten har många lyft perspektivet att vård och omsorg riskerar att påverkas negativt av den höjda inkomstgränsen för arbetskraftsinvandrare, men i Skåne blir den konsekvensen liten, konstateras i rapporten som bygger på data från folkbokföringen och uppgifter om utbetalda löner. Framför allt är det hotell- och restaurangbranschen samt lokalvård som påverkas, och effekten beskrivs av Region Skåne som begränsad. I hela landet bedöms cirka 20 procent av arbetskraftsinvandrarna påverkas, enligt uppgifter från Migrationsverket.
Skulle nivån höjas till 100 procent av den svenska medianlönen skulle dock andelen som stoppas av inkomstgränsen nästan dubbleras i Skåne. Det skulle enligt rapporten ge stora effekter på branscher som företagsservice och byggverksamhet, och så gott som samtliga anställda inom hotell och restaurang hade hamnat under inkomstgränsen.
Majoriteten av arbetskraftsinvandrarna till Sverige från länder utanför EU/ESS arbetar inom yrken som kräver högre utbildning – särskilt vanligt är det att de arbetar inom it och teknik. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
