Infrastruktur
Nya fågelarter häckar på Peberholm
Djurlivet förändras så sakta på Öresundsbroförbindelsens konstgjorda ö Peberholm. Nytt för i år är häckande par med strandpipare och svarthuvad mås samt den rödsvarta fjärilen karminspinnare. Men skarvkolonin har däremot lämnat ön.
– Strandpipare och svarthuvad mås, som båda är mycket sällsynta, häckar i år på Peberholm för första gången, berättar Hans Ohrt, miljökonsult vid Öresundsbro Konsortiet, i ett pressmeddelande.
Den årliga inventeringen av växt- och djurlivet på Peberholm visar också att skrattmåsen och storspoven kommit tillbaka. Att skarvkolonin försvunnit kan bero på danska Naturstyrelsens insatser för att hålla antalet nere för att öka säkerheten för flygtrafiken till och från Köpenhamns flygplats i Kastrup. Det är ett av få undantag från hållningen om att låta utvecklingen på Peberholm ske utan inblandning av människor. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
