Danmark
Ny teknologi ska rädda den danska produktiviteten
Danmark är mest digitaliserat av alla OECD-länder men tillväxten i produktiviteten har varit låg sedan finanskrisen. Nu hoppas den danska regeringen att teknologin kan få igång tillväxten – och har påbörjat arbetet med en strategi för digital tillväxt. Det framgår av en rapport från Ehrvervsministeriet.
Danmark är mest digitaliserat av alla OECD-länder. Men andra länder uppvisar en större tillväxt i digitalisering och när det gäller investeringar i IT ligger Danmark runt genomsnittet för OECD-länder, vilket är under länder som Sverige, Holland och Norge.
Den danska produktiviteten ligger fortfarande på en hög nivå, men dess tillväxt är historiskt låg. Nu vill den danska regering driva en offensiv tillväxtpolitik och öka landets BNP med 80 miljarder fram till 2025 – bland annat genom teknologi och ökad digitalisering.
Rapporten visar nämligen att de företag som är mest digitaliserade också är de med högst produktivitet, med i genomsnitt 20 procent högre produktivitet än de minst digitaliserade företagen.
Nu vill den danska regeringen öka produktiviteten i hela Danmark genom att satsa ännu mer på digitaliseringen och en strategi kommer att presenteras under hösten.
Redan nu presenterar Ehrvervsministeriet planer på att skapa en teknologipakt mellan näringsliv, utbildningsinstitutioner och andra aktörer för att tillgodose arbetsmarknadens bristande tillgång till rätt kompetens när det gäller IT och teknologi. De vill också införa styrmedel så att fler väljer utbildningar som gynnar digitalisering och teknologiutveckling.
– Rapporten understryker behovet för fortsatt fokus på goda tillväxt- och konkurrensvillkor för danska företag, vilket är en huvudfråga för regeringen. Vi ser att teknologi och digitalisering spelar roll och det finns behov för skärpt digitalt fokus under de kommande åren eftersom teknologin kommer bli avgörande för att öka vår tillväxt och produktivitet. Här ska vi ha banat väg för att företagen ökar investeringarna i ny teknologi, säger Danmarks näringslivsminister Brian Mikkelsen (KF) i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år