Danmark
Ny statistik: Danmark har nästan 30 000 konstnärer
I Danmark är 0,6 procent av befolkningen mellan 20–80 år, eller 27 731 personer, konstnärer. Det menar i alla fall Danmarks statistik, som i dagarna publicerat en genomgång för att ”bidra med ökad kunskap om konstnärers villkor.”
”Konstnär” är visserligen ingen skyddad titel, så det kan vara fler som kallar sig för det, men statistikmyndigheten definierar det som någon som uppfyller två av följande kriterier: medlem i en organisation under Dansk Kunstnerråd, mottagare av licensavgifter från konstnärligt arbete, mottagare av pengar från Statens Kunstfund eller innehavare av examen från en konstutbildning.
Danmarks statistik bryter även ner statistiken och kan visa att den största andelen konstnärer (59 procent) finns inom området ”musik”, medan de äldsta konstnärerna (äldre än 70) oftast verkar inom området ”författare och ord”. Samtidigt som det finns flest män inom områden ”musik” (73 procent) och ”film och TV” (63 procent), är det fler kvinnor inom området ”bildkonst och formgivning” (61 procent). Könsfördelningen bland konstnärer inom områdena ”författare och ord” samt ”skådespeleri och scenkonst” är nästan helt jämn.
SCB har inte gjort någon liknande genomgång, men 2022 gjorde Myndigheten för kulturanalys tillsammans med Konstnärsnämnden en kartläggning av yrkesverksamma konstnärer i Sverige 2019 enligt ett urval av SCB:s bransch- och yrkeskoder. Siffran de fick fram på antalet verksamma konstnärer i Sverige då var 49 849 personer.
Siffrorna är inte helt jämförbara, i den svenska genomgången räknas bland annat ”publikation och media” in, och var i Sverige det största yrkesområdet (drygt 8 000 personer), efterföljt av musik (drygt 7 000). (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
