Energi
Ny rapport varnar: Risk för elbrist i Sveriges storstäder under hela 2020-talet
I år är risken för elbrist förhöjd, särskilt under de timmar som Sverige är importberoende och under hela 2020-talet kommer det att vara risk för elbrist i Sveriges storstäder. Det konstaterar en ny rapport om den svenska elmarknaden som har tagits fram på uppdrag av Riksbanken rapporterar Dagens industri.
Normalt är risken för elbrist låg i Sverige. Men framöver finns det en ökad risk för elbrist, inte bara nu i vinter, utan under hela 2020-talet i Sveriges storstäder – men främst i Stockholm och Uppsala. Tillfälliga åtgärder som ökar produktionskapaciteten och minskar elförbrukningen under krisen efterlyses av rapportförfattarna samt en skärpning av marknadsövervakningen för att minska risken för marknadsmissbruk i tider när det är brist på el. Rapporten konstaterar att elbolagens gemensamma ägande av kärnkraften är ett problem som har bidragit till användning av marknadsmakt, vilket kan ha lett till att kärnkraft har stängts ned i förtid. För att minska den politiska risken för investerare förespråkar rapporten ett införande av ett investeringsskydd för all elproduktion så att investerare får skadestånd om de tvingas lägga ned på grund av politiska beslut.
Rapporten är dels en beskrivning av hur elsystemet är uppbyggt, dels en beskrivning av hur den nuvarande krisen uppstått. Rapporten är skriven av nationalekonomerna Pär Holmberg och Thomas Tangerås vid Institutet för Näringslivsforskning, IFN och konstaterar att energikrisen har uppstått på grund av tre parallella kriser: Ryssland har strypt exporten av el, gas och kol till EU, kärnkraftsproduktionen inom EU har minskat på grund av tekniska problem och nedstängningar och på grund av torka har också vattenkraftproduktion inom EU minskat. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
