Arbetsmarknad
Ny prognos: Dansk ekonomi mattas av men fortsätter att växa under 2023-2024
Danmarks ekonomi står inför en avmattning. Men nedgången väntas bli mindre än tidigare befarat. Det bedömer De Økonomiske Råd, som i sin senaste prognos skruvar upp tillväxttalen för dansk ekonomi jämfört med i höstas. Minustillväxt har vänts till plus och i år väntas Danmarks BNP öka med en procent. Den fortsatt stigande sysselsättningen i Danmark kommer att vändas till en mindre nedgång med 50 000 personer fram till 2025 som en följd av konjunkturavmattningen. Men även här väntas nedgången inte bli lika brant som bedömningen i höstas.
Tillväxtprognoserna för dansk ekonomi skruvas upp. I år väntas Danmarks BNP växa med en procent. I höstas löd prognosen att ekonomin skulle backa med -0,2 procent. För 2024 väntas dansk ekonomi växa ytterligare med en procent. Det skriver De Økonomiske Råd i deras vårprognos över dansk ekonomi.
Samtidigt väntas sysselsättningen i Danmark att minska med 50 000 personer fram mot 2025. Jämfört med höstprognosen är denna minskning både mindre och mer gradvis. Då var prognosen en minskning i sysselsättningen med 100 000 mot slutet av 2024.
– Som många andra är vi förvånade över hur sysselsättningen fortsätter att öka trots inflation och högre räntor. En betydande nedgång i energipriserna och en mycket positiv utveckling av exporten gör att det har gått bättre än befarat och som det ser ut nu blir avmattningen därför mer dämpad än vad vi bedömde i höstas, säger rådets ordförande Carl-Johan Dalgaard i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
