Turism/kultur
Nu kan du åka skidor på taket på Amager Resource Center
En innovativ skidbacke mitt i Köpenhamn har blivit verklighet. I dag öppnas dörrarna till Copenhill, eller Amager Bakke som det också heter, för allmänheten. På Copenhill kan du åka skidor ner för en 450 meter lång backe som ligger uppe på taket på Amager Resource Center, den stora avfallsanläggning i Köpenhamn som startade 2017 och som förbränner avfall och omvandlar det till varmt vatten och ström, skriver Berlingske.
Det är ingen vanlig skidbacke, utan underlaget är en slags grön plastmatta som består av Neveplast smort med silikon. Det finns tre pister att välja på och förutom skidor finns det också en 85 meter hög klättervägg, skidlift, vandringsstigar och ett besökscenter. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
