Infrastruktur
SAS öppnar nya rutter i Köpenhamn – fler än i Stockholm och Oslo
SAS öppnar för nya rutter från Köpenhamns flygplats i Kastrup från och med april nästa år. Flygbolaget börjar trafikera destinationerna Bari i Italien, Tivat i Montenegro, Rhodos på Grekland och Zadar i Kroatien, skriver Berlingske. Även Aarhus flygplats får två nya direktlinjer till Alicante i Spanien och Chania i Grekland.
Totalt introducerar SAS 14 nya direktlinjer, varav merparten hamnar i Köpenhamn. Enligt SAS beror det på att flygplatsen växer starkt och att miljö- och flygskatterna i Danmark är lägre än till exempel i Sverige. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
