Danmark
Novo Nordisk Fonden miljardsatsar på fastigheter – blir delägare i NREP

Novo Nordisk Fonden har via det helägda dotterbolaget Novo Holdings köpt en 25-procentig ägarandel i den nordiska fastighetsutvecklaren NREP och investerar samtidigt en miljard danska kronor i NREPs nyaste fastighetsfond. Enligt Børsen planerar Novo Holdings att inom tre år öka sina fastighetsinvesteringar från 4 till 12-13 miljarder kronor.
”Från Tingbjerg till Nordhavn – stadsutveckling är en hjärtefråga för mig och min känsla är att Novos miljardstora uppbackning av NREP också kommer i kraft av våra projekts positiva bidrag till stadsutvecklingen. Särskilt i denna tid med corona är det gott att se danska företag och fonder investera i en hållbar framtid”, skriver Jens Kramer Mikkelsen, stadsutvecklingschef på NREP, i en kommentar på Linkedin.
Jens Kramer Mikkelsen har en bakgrund som överborgmästare i Köpenhamn och vd för By og Havn.
Om allt går enligt planerna för Novo Holdings så kommer deras fastighetsinvesteringarna öka från nuvarande 4 till 12-13 miljarder danska kronor inom tre år.
– Vi arbetar med en investeringsstrategi där fast egendom och infrastruktur ska vara en större del av vår investeringsstruktur fram mot 2023, säger Morten Beck Jørgensen, ledande partner i Novo Holdings Financial Investments, till Børsen.
NREP, Nordic Real Estate Partners, är en nordisk fastighetsinvesterare med fokus på logistik, bostäder och butiksfastigheter med ett förvaltat kapital i investeringsfonder med ett värde på närmare 40 miljarder danska kronor. Företaget är aktivt även när det gäller utvecklingen av socialt utsatta områden. I Tingbjerg utanför Köpenhamn samarbetar NREP med de allmänna bostadsföretagen SAB och fsb för att utveckla stadsdelen så att den inte längre betecknas som ett hårt ghetto. Det ska bland annat ske genom att det byggs 1 000 nya privata bostäder samtidigt som Tingbjerg öppnas mot omgivande stadsdelar och får bättre kommunikationer bland annat genom Hovedstadens Letbane, det vill säga den nya spårvägen som ska gå runt Köpenhamn. NREPs samarbete med SAB och fsb i Tingbjerg har likheter med Rosengård Fastigheter i Malmö som är ägs till lika delar av kommunala bostadsföretaget MKB och privata Balder, Hemstaden och Victoria Park med uppdrag att utveckla stadsdelen Rosengård.
Novo Nordisk Fonden är genom Novo Holdings huvudägare i norra Europas största läkemedelsbolag Novo Nordisk samt i bioteknikföretaget Novozymes som båda har sina huvudkontor i Bagsværd utanför Köpenhamn. Fonden bidrar med miljardbelopp till forskning och investerar via Novo Holdings i såväl nya som mera mogna bioteknikbolag samt gör finansiella investeringar dit fastighetssatsningarna räknas. Enligt Børsen uppgår Novo Holdings förmögenhet till 423 miljarder danska kronor. (News Øresund).
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner