Norden
Norge fortsätter bidra till Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak


Norge vill skapa kontinuitet i sitt bidrag till Interregprogrammet Öresund-Kattegat-Skagerrak och förlänger sin finansiering så att den omfattar hela programperioden. Foto: News Øresund – Sofi Eriksson
I slutet av fjolåret beslöt det norska stortinget att återigen bidra till EU: regionala programsamarbete Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak under 2018, efter att ha strypt bidragen under 2017. Nu planerar kommunal- och moderniseringsdepartementet i Norge att fortsätta bidra under 2019 och 2020, skriver Interregprogrammet i ett pressmeddelande.
Norges finansiering föreslås bli 7,6 miljoner norska kronor per år och departementet vill nu bidra till förutsägbarhet för de aktörer som vill delta i Interregprogrammet. En förutsättning för att det ska bli verklighet är att stortinget godkänner förslaget. (News Øresund)
Läs mer:
Norge ger klartecken till att medfinansiera EU-programmet Interreg Öresund-Kattegatt-Skagerak
Norge på väg att hoppa av finansiering av EU:s Interregsamarbete
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028