Danmark
Nordens största taxiföretag vill expandera över Öresund – Taxi Skånes ägare Cabonline

Cabonline, som bland annat äger Taxi Skåne och Taxi Helsingborg, vill gå över Öresund och göra en storsatsning i Danmark om Folketinget antar den föreslagna taxilagen som ger fri etableringsrätt. Foto: Flickr – Sigfrid Lundberg (CC BY-SA 2.0)
Om Folketinget antar den föreslagna nya taxilagen som upphäver antalsbegränsningen för taxibilar planerar Nordens största taxiföretag Cabonline att göra en storsatsning i Danmark. Cabonline ägs av den amerikanska kapitalfonden H.I.G och har cirka 7000 anslutna taxibilar i Norge och Sverige, däribland Taxi Skåne. Nu vill taxiföretaget ta steget över Öresund. Det uppger business.dk.
På tisdagen var Cabonlines vd Thomas Ekman på besök i Köpenhamn och till business.dk uppger han att företaget kommer att investera massivt i Danmark om Folketinget antar den föreslagna nya taxilagen och därmed till stora delar avreglerar taximarknaden.
– Det finns en stor efterfrågan i Danmark. Och med den nya lagen blir Danmark en prioriterade marknad för oss, säger Thomas Ekman.
Cabonline Group, som omsätter cirka fem miljarder svenska kronor och utför drygt 20 miljoner resor per år, bildades under namnet Fågelviksgruppen i Sverige 1989. Företaget har genom en köpoffensiv växt till Nordens största taxiföretag med cirka 3500 anslutna åkerier med omkring 7000 taxibilar i Sverige och Norge. Företaget driver taxiväxlarna och verkar under lokala varumärken som Taxi Skåne, Taxi Helsingborg, Taxi Halmstad, Topcab, Taxi Kurir, Norgestaxi och Taxikurir. I Stockholm, Göteborg och Malmö lanserades förra året ett nytt storstadskoncept kallat T med gemensamma krav och utseenden på taxibilarna.
Bakom Cabonline finns sedan 2015 det amerikanska riskkapitalbolaget H.I.G Capital med ett kapital på mer än 19 miljarder dollar. Ägarbytet har inte skett utan kritik. Det framgår av ett granskande reportage i Sydsvenskan hösten 2016 där flera taxichaufförer klagar på försämrade villkor och att Cabonline avbrutit samarbetet med Åkarföreningen som företräder de enskilda taxiföretagen. (News Øresund)
Fakta: Ny taxilag på väg i Danmark
Den 9 februari enades den danska borgerliga minoritetsregeringen med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre och SF om att rösta för en ny taxilag som innebär att avtalsbegränsningen för taxi upphävs. Istället ska alla som uppfyller kraven ha rätt att köra taxi vilket öppnar för nya konkurrenter precis som när den svenska taxinäringen avreglerades 1990. En väntad öppning för den omdebatterade appen Uber uteblev. Istället säger den kommande nya danska lagen att taxibolagen i framtiden ska sända data till myndigheterna och att taxibolagen endast får använda två olika taxor och inte ha flexibla tariffer som ändras efter utbud och efterfrågan såsom Uber brukar göra. Dessutom kvarstår kravet på sätessensorer och taxametrar vilket Ubers bilar inte har idag.
Läs mer: Uber stannar kvar i Danmark trots ny tuffare taxilag
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
