Forskning
Nordens bästa universitet finns i Öresundsregionen

Köpenhamns universitet och Lunds universitet är bäst i Norden enligt QS world university ranking 2014. Med tolv universitet med på topp 200-listan ligger Norden bra till. Bäst i klassen är USA och Storbritannien som helt dominerar de tio första platserna.
Världens bästa universitet är Massachusetts Institute of Technology, MIT, som sedan starten 1861 haft 80 forskare som tilldelats nobelpriset. Köpenhamns universitet är bäst i Norden med en oförändrad placering på plats nummer 45 i rankinglistan. Lunds universitet har i år klättrat sju placeringar och placerar sig på plats 60 bland världens universitet. Anledningen är främst ett bättre rykte bland världens akademiker.
USA och Storbritannien dominerar rankinglistan över världens bästa universitet dels genom att vara ensamma på tio i topp-listan, dels genom att de har 50 respektive 29 universitet med bland världens 200 bästa.
Norden har 12 universitet med på rankinglista vilket är en hög nivå i förhållande till antalet invånare. Tyskland har 13 universitet med och når inte lika högt upp på rankinglistan som Danmark, dock några platser över Sverige.
QS world university ranking bygger på en bedömning av över 800 universitet i världen som betygsätts efter sex olika parametrar. Tyngst väger det akademiska ryktet som mäts genom en enkät till närmare 63 700 akademiker runt om i världen. Övriga faktorer som vägs in i rankingen är hur attraktiva studenter från olika universitet anses vara i den akademiska världen, den akademiska personaltätheten per student, hur ofta universitetens forskningsresultat citeras i annan forskning samt hur väl universiteten lyckas locka till sig personal och studenter från andra länder. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028