Danmark
Näringsliv och kommuner protesterar mot förslaget om slopat statligt stöd till Wonderful Copenhagen
Skär inte bort det statliga stödet till besöksnäringens marknadsföringsorganisation Wonderful Copenhagen. Turismen i den danska huvudstaden är en jättebransch som omsätter 52 miljarder danska kronor varje år. Det skriver näringslivsorganisationen Dansk Erhverv, en lång rad företag och kommunerna i Region Hovedstaden i ett pressmeddelande.
De protesterar mot innehållet i det expertförslag som på måndagen presenterades för Danmarks näringslivsminister Morten Bødskov. Förslaget skulle innebära att Wonderful Copenhagen förlora samtliga 47 miljoner danska kronor i statligt stöd när drygt två miljarder av det totala statliga stödet till de danska näringslivet på 37 miljarder danska kronor skärs bort.
Flera danska kommunpolitiker har även protesterat mot förslaget på sociala medier. Helsingörs borgmästare Benedikte Kiær (K) skriver på Linkedin att hon ”bestört över hur dansk turism behandlas i rapporten ”Fremtidens Ervhervsstøtte”. Hon protesterar mot att expertgruppen skriver att det statliga stödet till Wonderful Copenhagen i konkurrens med bland andra VisitAarhus drar ekonomisk verksamhet och jobb till Storköpenhamn på bekostnad av andra områden i Danmark. ”Huvudstaden – till skillnad från Aarhus – konkurrerar inte med andra delar av Danmark. Tvärtom är huvudstaden i hård konkurrens med europeiska storstadsregioner som Stockholm, Amsterdam, Helsingfors, Berlin och Hamburg”, skriver hon och fortsätter: ”År 2023 vann Wonderful Copenhagen till exempel 53 stora kunskapskongresser och 194 internationella möten (som gynnar företag och universitet i hela Danmark), 7 stora evenemang (som samlar nationen) och lockade cirka 1,2 miljoner kryssningsbesökare (till hela Danmark), 6 nya interkontinentala flyglinjer (till Danmarks internationella flygplats) och mycket mer. Resultat som inte har uppnåtts på bekostnad av andra områden i Danmark, utan snarare har gynnat ett brett spektrum av människor i Danmark”.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år