Danmark
Näringsliv och kommuner protesterar mot förslaget om slopat statligt stöd till Wonderful Copenhagen
Skär inte bort det statliga stödet till besöksnäringens marknadsföringsorganisation Wonderful Copenhagen. Turismen i den danska huvudstaden är en jättebransch som omsätter 52 miljarder danska kronor varje år. Det skriver näringslivsorganisationen Dansk Erhverv, en lång rad företag och kommunerna i Region Hovedstaden i ett pressmeddelande.
De protesterar mot innehållet i det expertförslag som på måndagen presenterades för Danmarks näringslivsminister Morten Bødskov. Förslaget skulle innebära att Wonderful Copenhagen förlora samtliga 47 miljoner danska kronor i statligt stöd när drygt två miljarder av det totala statliga stödet till de danska näringslivet på 37 miljarder danska kronor skärs bort.
Flera danska kommunpolitiker har även protesterat mot förslaget på sociala medier. Helsingörs borgmästare Benedikte Kiær (K) skriver på Linkedin att hon ”bestört över hur dansk turism behandlas i rapporten ”Fremtidens Ervhervsstøtte”. Hon protesterar mot att expertgruppen skriver att det statliga stödet till Wonderful Copenhagen i konkurrens med bland andra VisitAarhus drar ekonomisk verksamhet och jobb till Storköpenhamn på bekostnad av andra områden i Danmark. ”Huvudstaden – till skillnad från Aarhus – konkurrerar inte med andra delar av Danmark. Tvärtom är huvudstaden i hård konkurrens med europeiska storstadsregioner som Stockholm, Amsterdam, Helsingfors, Berlin och Hamburg”, skriver hon och fortsätter: ”År 2023 vann Wonderful Copenhagen till exempel 53 stora kunskapskongresser och 194 internationella möten (som gynnar företag och universitet i hela Danmark), 7 stora evenemang (som samlar nationen) och lockade cirka 1,2 miljoner kryssningsbesökare (till hela Danmark), 6 nya interkontinentala flyglinjer (till Danmarks internationella flygplats) och mycket mer. Resultat som inte har uppnåtts på bekostnad av andra områden i Danmark, utan snarare har gynnat ett brett spektrum av människor i Danmark”.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
