Politik
Moderaterna vill ha extraval i Sverige
Under årets första partiledardebatt i riksdagen propagerade oppositionsledaren Ulf Kristersson för ett extraval och fick stöd av Kristdemokraternas Ebba Busch Thor. Att de skulle lyckas driva igenom ett nyval är osannolikt, inte minst eftersom det bara är regeringen som kan utlysa ett sådant. Däremot är det mer troligt är det att de båda partierna går samman med Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna för att kräva mer pengar till välfärden i kommunerna. Det skriver Dagens Nyheter.
Både från höger och vänster kräver partierna att regeringen skjuter till pengar till kommuner och regioner för att stoppa aviserade nedskärningar i välfärden. Det är något som regeringen själv är beredd att göra, men diskussionen handlar om storleken på tillskottet. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
