Danmark
Mekonomen drar ner i Danmark


Mekonomen stänger sina 28 butiker i Danmark. Bild: Flickr – Mekonomen Autoteknik (CC BY 2.0)
Mekonomen har länge haft det tufft på den danska marknaden. Nu lägger bildelskedjan ner sina 28 butiker i Danmark, samtidigt som man stänger sitt danska regionlager och huvudkontor. Framöver kommer bolaget enbart ha franchisebutiker i landet.
– Den strukturförändring som nu vidtas är nödvändig och möjliggör en långsiktig närvaro på den danska marknaden via våra franchiseverkstäder samt kommer att bidra positivt till Mekonomen Groups lönsamhet och utveckling, säger Mekonomens vd Håkan Lundstedt i ett pressmeddelande.
Marknaden i Danmark har länge präglats av en hård konkurrens med prispress som följd, och flera aktörer har slagits ut ur marknaden de senaste åren, enligt bolaget.
Mekonomens danska verksamhet har haft en förlust om cirka 90 miljoner kronor de senaste 12 månaderna. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen