Danmark
Mekonomen drar ner i Danmark

Mekonomen stänger sina 28 butiker i Danmark. Bild: Flickr – Mekonomen Autoteknik (CC BY 2.0)
Mekonomen har länge haft det tufft på den danska marknaden. Nu lägger bildelskedjan ner sina 28 butiker i Danmark, samtidigt som man stänger sitt danska regionlager och huvudkontor. Framöver kommer bolaget enbart ha franchisebutiker i landet.
– Den strukturförändring som nu vidtas är nödvändig och möjliggör en långsiktig närvaro på den danska marknaden via våra franchiseverkstäder samt kommer att bidra positivt till Mekonomen Groups lönsamhet och utveckling, säger Mekonomens vd Håkan Lundstedt i ett pressmeddelande.
Marknaden i Danmark har länge präglats av en hård konkurrens med prispress som följd, och flera aktörer har slagits ut ur marknaden de senaste åren, enligt bolaget.
Mekonomens danska verksamhet har haft en förlust om cirka 90 miljoner kronor de senaste 12 månaderna. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


