Øresund
Många nya ansikten i det dansk-svenska samarbetet – ny rapport om regionen släppt
Flera nya ansikten i det dansk-svenska samarbetet, nya initiativ för att skapa en tvärregional arbetsmarknad och återgång för resandet över sundet efter coronapandemin. Det är några av förändringarna som har skett under året i Öresundsregionen visar rapporten State of the Region från Øresundsinstituttet.
Personer på nya poster inom Öresundssamarbetet är till exempel Sophie Hæstorp Andersen som blivit överborgmästare i Köpenhamn, Sofus Rex, direktör för hållbarhetsorganisationen Gate 21 och Kristina Miskowiak Beckvard, som utnämnts till Danmarks nya ambassadör i Sverige. I Sverige har Jessika Roswall (M) tillträtt som Nordenminister och även Danmark väntas utse en ny minister för nordiskt samarbete efter valet i november. På arbetsmarknadsområdet har flera välbesökta dansk-svenska jobbmässor arrangerats av Greater Copenhagen, som har arbetsmarknaden som ett prioriterat område under 2022. Den senaste jobbmässan hölls den 25 oktober.
Trafiknivåerna över Öresund har i stort sett återgått till nivån från 2019, före coronapandemin. Enligt Skånetrafiken är antalet tågpassagerare nu fler än 2019 och godstrafiken har ökat jämfört med under 2019. Däremot var antalet bilister under det andra kvartalet fortfarande lägre än vad det var före pandemin, visar sammanställningen av trafiksiffrorna i Øresundsindex, som tas fram av Øresundsinstituttet på uppdrag av Øresundsbron.
Det finns ett stort intresse för kultursamarbeten över Öresund, visar nya analyser. Kulturaktörer i Östdanmark, Skåne och Stockholm är vana vid att samarbeta internationellt, och gärna med kollegor i grannlandet Sverige respektive Danmark.
Rapporten ”State of the Region” tas fram av Øresundsinstituttet en gång per år. (News Øresund)
-
Samhälle5 år sedan
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle5 år sedan
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur5 år sedan
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle5 år sedan
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle5 år sedan
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle5 år sedan
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle5 år sedan
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden5 år sedan
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen