Fastighet
Malmö höjer takten i bostadsbyggandet – vill öka målet till 80 000 nya bostäder 2040
Malmö överväger att öka målet för bostadsbyggandet från 50 000 till 80 000 nya bostäder fram till 2040. Därmed skapas möjlighet för att klara en befolkningsökning på 160 000 personer. Samtidigt har tempot i bostadsbyggandet redan skruvats upp. I Hyllie sätter bostadsbyggandet rekord med 1 100 nya bostäder på gång under 2016. Kommunala fastighetsbolaget MKB slog förra året nytt rekord med 545 nya lägenheter och siktar på minst lika många i år för att öka byggtakten ytterligare under 2017.
Stadsbyggnadsnämnden i Malmö vill öka målet för bostadsbyggandet från 50 000 till 80 000 nya bostäder fram till 2040. Det skulle ge plats till 160 000 nya invånare. Målet är att i huvudsak växa inåt, genom omvandling av tidigare industriområden, och förtätning i kombination med en utbyggnad i ytterområden som kan förses med en ”högvärdig kollektivtrafik”. Därför har nämnden nu begärt att få i uppdrag av kommunstyrelsen att ta fram en uppdaterad översiktsplan för Malmö.
Men redan i år ökar tempot i bostadsbyggandet på flera håll i staden. Tekniska nämnden i Malmö har i veckan godkänt avtal som möjliggör byggandet av ytterligare 750 bostäder i Hyllie. Därmed kan 1 100 nya bostäder vara på gång i området som endast ligger en station från Köpenhamns flygplats i Kastrup. Redan pågår byggandet av 631 bostäder i Hyllie och av de 750 som tillkommer genom de nya avtalen räknar Malmö med att 500 kan påbörjas under 2016. Fullt utbyggt ska Hyllie omfatta 9 000 bostäder.
– Vi räknar normalt sett med 350-500 nya bostäder per år i Hyllie och det överträffas med råge i år. Utbyggnadstakten har mer än fördubblats. Det ser jag som ett kvitto på en framgångsrik bostadsutveckling i en viktig del av Malmö, säger Klas Johansson, Malmö stads fastighetsdirektör, i en kommentar.
Hos det kommunala fastighetsbolaget MKB har VD Terje Johansson strategin klar. Politikernas mål ska uppnås genom att bolaget tänker nytt och utnyttjar alla möjligheter inklusive ombygge av lokaler och vindar till bostäder. Förra året byggde MKB 545 nya hyreslägenheter – inte sedan 1970-talet har allmännyttan byggt så mycket i Malmö.
– Nu är det dags att ta nästa steg för att kunna fortsätta bygga ett starkt Malmö. Under 2016 hoppas vi kunna nå samma nivåer som 2015 och därefter öka produktionen ytterligare. För att detta ska vara möjligt behöver vi omgående öka vårt markinnehav genom markanvisningar som medger effektivt och snabbt byggande samt externa förvärv. Dessutom krävs mycket skyndsamma planprocesser samt beslut som möjliggör förtätningar och tillfälliga bygglov, säger Terje Johansson, VD på MKB Fastighets AB, i en kommentar.
Utbyggnaden av Malmö ska även fortsätta strax söder om Öresundsbrons betalstation vid Lernacken i Malmö. För det området har stadsbyggnadsnämnden beslutat om en ny detaljplan som ger plats för 550 nya bostäder i Bunkeflostrand. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år