Samhälle
Malmö får toppbetyg som låntagare


Standard and Poor´s bedömer såväl kommunens ekonomi och budgetarbete som exempelvis inkomstnivåer, sysselsättningstillväxt och nya företagsetableringar. Foto: News Øresund – Thea Wiborg
För sjätte året i rad får Malmö stad det högsta möjliga betyget, AAA, av kreditvärderingsföretaget Standard and Poor’s. Det innebär att Malmö kan ta förmånligare lån, skriver kommunen i ett pressmeddelande.
Standard and Poor’s noterar särskilt att Malmös kommunala investeringar är noga planerade för att få en hållbar skuldnivå, uppger kommunen.
– Förra året prövades kommunens förmåga att snabbt ställa om och prioritera, vilket vi klarade framgångsrikt. Trots fortsatt hög investeringstakt, inte minst av förskolor och skolor, lämnar vi ett år bakom oss som ger oss bra förutsättningar att möta framtidens utmaningar. Standard and Poor’s rating av staden är ett kvitto på det, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande, i pressmeddelandet. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag