Danmark
Løkkes vårdreform möter motstånd från det egna partiet
Den vårdreform som Danmarks statsministerparti Venstre, med Lars Løkke Rasmussen i spetsen, förväntas presentera i slutet av januari möter nu motstånd även från partiets egna Folketingspolitiker. Reformen skulle med stor sannolikhet innebära att de danska regionerna och därmed regionpolitikerna försvinner då vårdansvaret flyttas till stat och kommuner. Det skriver Berlingske.
Redan i somras framkom uppgifter om att den Venstre-ledda regeringen var på väg att genomföra en omfattande vårdreform innan danskarna går till val senast den 17 juni i år. Reformen går ut på att flytta ansvaret för vården från de danska regionerna till staten och kommunerna samtidigt som 21 vårdkluster ska upprättas kring Danmarks akutsjukhus. Syftet är att minska centraliseringen kring de större sjukhusen genom att bygga ut primärvården och därmed öka möjligheterna för vård närmare hemmet, speciellt för äldre och de som inte behöver specialistvård.
Kritik mot reformen har framkommit från både Lars Løkke Rasmussens egna parti som Socialdemokratiet. Först var det regionpolitiker inom Venstre som ställde sig emot förslaget, och nu har även Folketingspolitiker följt efter. Främst riktas kritiken mot den centralisering som förslaget innebär och att det kan leda till slutet för regionpolitikerna.
– Vården i Jylland ska inte styras från Köpenhamn. Det är helt centralt för mig. Jag är inte heller glad för att de direkt folkvalda politikerna ser ut att försvinna. Det bör vara politiker som omedelbart och direkt ansvarar för vår samlat sett dyraste välfärdsdel, säger Ventres Folketingsrepresentant Carsten Kissmeyer som även sitter i regionrådet i Region Midtjylland till Berlingske.
På fredag ska partiet ha ordförandemöte där statsminister Lars Løkke Rasmussen förväntas bemöta den interna kritiken samt avslöja mer detaljer från reformen. (News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn

