Arbetsmarknad
LO ställer sig bakom avtal om förändrad arbetsrätt i Sverige
Två av LO:s största förbund, Kommunal och IF Metall, anslöt sig redan i fjol till den så kallade Las-överenskommelsen mellan arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv och tjänstemannaorganisationen PTK. Nu har LO valt att som organisation ställa sig bakom överenskommelsen, efter att man nått en uppgörelse med Svenskt Näringsliv om omställningsstödet för arbetstagare som tvingas gå ner i tid eller behöver skola om sig. Det skriver SVT Nyheter.
Överenskommelsen innebär bland annat att det blir enklare för arbetsgivare att säga upp personal, men också att visstidsanställda får bättre villkor och att anställda får ökad rätt till vidareutbildning.
Några förbund står dock fortfarande utanför uppgörelsen, som kom till stånd i december 2020 efter stark politisk press på parterna. I juni 2022 är planen att de nya reglerna ska träda i kraft, efter att regeringen fattat beslut om förslaget. (News Øresund)
Fotnot: Las står för Lagen om anställningsskydd
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
