Cleantech
Lagring av 15 000 ton koldioxid till havs provas för första gången i Danmark
I ett uttömt oljefält i den danska delen av Nordsjön ska 15 000 ton koldioxid pumpas ner och lagras, i ett arbete som inleddes under onsdagen. Det rapporterade Danmarks Radio. Danmarks kronprins Frederik, klimatministern Lars Aagard (M) och Europakommissionens ordförande Ursula von der Leyen, via videolänk, närvarade i samband med det historiska tillfället. Oljebolaget Ineos har av danska myndigheten Energistyrelsen fått tillåtelse att pumpa ner och lagra 15 000 ton koldioxid i oljefältet Nini, cirka 25 mil väster om Jylland, som en del av pilotprojektet Greensand. Danska regeringen har som mål att lagra 400 000 ton koldioxid årligen från och med 2025 och över tre miljoner ton koldioxid från 2030 och har avsatt nästan 40 miljarder danska kronor för att lyckas. Forskare som Danmarks Radio har pratat med menar dock att det fortfarande finns en stor osäkerhet runt tekniken med koldioxidlagring och att det kommer att bli svårt att uppnå de stora volymer som regeringen har som mål att nå till 2030. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
