Danmark
Lägenhetspriserna i Köpenhamn planar ut

Lägenhetspriserna har planat ut i Köpenhamn uppger Berlingske som granskat statistik från mäklarkedjan Home. Foto: News Øresund
Risken för en bostadsbubbla i Köpenhamn har minskat. Prisnivån på ägarlägenheter har planat ut och till och med fallit något under de tre senaste månaderna. Det uppger Berlingske efter att ha granskat prisstatistik från mäklarkedjan Home.
En bidragande orsak till att lägenhetspriserna stabiliserats i Köpenhamn och Frederiksberg är att de fasta bostadsräntorna stigit från 2,0 till omkring 3,5 procent. Att konjunkturuppgången och sysselsättningen ökar i måttlig takt minskar risken för överhettning på bostadsmarknaden.
Trots att prisuppgången stannat av under sommaren så uppvisar statistiken på ägarlägenheter för perioden januari till augusti en prisuppgång på 11 procent till 32 116 danska kronor per kvadratmeter i Köpenhamn medan villapriserna ökat med 6 procent till 30 266 kronor per kvadratmeter.
Ett fenomen i främst Köpenhamn är att många föräldrar köper lägenheter åt sina vuxna barn. Andelen så kallade föräldraköp uppgår enligt Home i år till 38 procent av den totala lägenhetsförsäljningen. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
