Danmark
Kvarts miljard i förlust för dansk gratistidning

Den danska gratistidningen Metroxpress har redovisat en samlad förlust på närmare en kvarts miljard danska kronor mellan 2013 och 2016. Förra året slutade förlusten på 48,4 miljoner kronor. Det uppger Berlingske som planerar att låta den egna kvällstidningen BT gå samman med Metroxpress i ett nytt delägt tidningsföretag.
Enligt Berlingske har Metroxpress redovisat en samlad förlust på 224 miljoner danska kronor sedan 2013 och det egna kapitalet uppges vara negativt med 300 miljoner kronor. Förra året föll omsättningen under 100 miljoner kronor medan förlusten hamnade på 48,4 miljoner.
Metroxpress dåliga ekonomi förklarar varför företagets schweiziska ägare Tamedia låter den egna tidningen gå samman med Berlingskes kvällstidning BT i det nybildade bolaget BTMX där Berlingske äger 70 procent och Metroxpress äger 30 procent. Avsikten är att fortsätta ge ut båda tidningarna men med en gemensam redaktion. När affären tillkännagavs i november meddelades att ledningen för BT får lämna sina poster och att det nya tidningsbolaget får 600 000 dagliga läsare och digital kontakt med 2,5 miljoner danskar. Men innan sammanslagningen kan genomföras måste affären passera Konkurrence og Forbrugerstyrelsen. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan