Danmark
Köpenhamn planerar för 20 000 nya jobb


Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen har presenterat en ny femårsplan som talar om 20 000 nya jobb fram till 2020 i staden som växer med 10 000 invånare varje år. Ett ökat Öresundssamarbete är en viktig del i planen. Foto: News Øresund
Köpenhamns nya femårsplan har målet att skapa 20 000 nya jobb fram till 2020. Vägen dit handlar bland annat om att göra staden mera företagsvänlig och öka samarbetet över Öresund.
– Köpenhamn blir hela tiden bedömd på flera punkter. Vi blir utnämnda till att vara en av de bästa städerna att bo i så något gör vi rätt. Nu ska vi också säkerställa att vi blir en företagarvänlig stad, säger Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen (S) till Berlingske.
– Förvaltningarna ska samarbeta mer. Vi har konkreta mål och handlingsplaner – och de är utarbetade efter förslag från organisationer och 150 företag.
Ökad internationalisering är en av de sex punkterna i den nya femårsplanen. Där talar Köpenhamn om allt från att öka den internationella tillgängligheten till att öka Öresundsintegrationen. Förhandlingar pågår just nu med Region Skåne och de skånska kommunerna om en medverkan i det nya Greater Copenhagen-samarbetet.
Andra punkter i femårsplanen handlar om att arbeta med innovativa upphandlingssystem, öka samarbetet med näringslivet, skapa fler praktikplatser och ta ett större samhällsansvar vid offentlig upphandling. Fler unga ska få en utbildning och kommunen ska bidra till att öka kompetensen inom innovation och entreprenörskap. Företagen ska få lättare tillgång till kommunens tjänster och Köpenhamn ska satsa på en ökad digitalisering. Köpenhamn ska bli mera tillgängligt med intelligent trafikstyrning och parkeringshus samtidigt som man vill stärka den attraktiva gröna profilen som en grön och cykelvänlig stad.
Berlingske beskriver planen som ambitiös men med stora utmaningar och pekar på att näringslivets krav på förbättrad tillgänglighet för bilister inte är enkelt att förena med ambitionen att göra Köpenhamn mera grönt och cykelvänligt. De 20 000 nya jobben ska också ställas i relatione till att antalet invånare i Köpenhamn ökar med omkring 10 000 varje år.(News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen