Danmark
Jens Kramer Mikkelsen blir ny stadsutvecklingschef på NREP
Senast kommer Jens Kramer Mikkelsen från en chefspost för det offentliga stadsutvecklingsbolaget By og Havn – och ännu tidigare har han varit överborgmästare för Köpenhamn. Nu blir han stadsutvecklingschef för NREP, som bland annat vill rusta upp stadsdelen Tingbjerg i Köpenhamn, så att det inte längre platsar på den danska så kallade ghettolistan.
– Ingen har haft en mer signifikant påverkan på Köpenhamns utveckling under de senaste 30 åren än Jens Kramer Mikkelsen. Vi är självklart spända på att få välkomna honom som NREP:s nya stadsutvecklingschef. NREP:s mål är att förbättra fastighetsmarknaden och Kramers unika kunskaper om modern och innovativ stadsutveckling kommer att bidra stort till att göra det möjligt, säger Rasmus Nørgaard, en av NREP:s grundare, i en kommentar.
Projektet i Tingbjerg handlar i kort om att komplettera de existerande hyreshusen med nya ägarbostäder, för att få en mer blandad invånargrupp och därmed minska de sociala problemen i området. Det är ett av många projekt som fastighetsutvecklingsbolaget NREP driver i hela Norden. (News Øresund)
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
