Danmark
”Inte alla kommuner kommer att vinna på Greater Copenhagen”
Det finns kommuner som inte kommer att vinna så mycket på att vara med i det dansksvenska samarbetet Greater Copenhagen, menar investerings- och marknadsföringsorganisationen Copenhagen Capacitys vd Claus Lønborg. Men totalt sett kommer regionen att tjäna på samarbetet, anser han.
”Förenade eller splittrade – var står vi i dag?” var temat för fredagsmorgonens debatt om Greater Copenhagen-samarbetet, på Folkemötet i bornholmska Allinge. Region Hovedstadens regionråd Lars Gaardhøj (S) berättade hur det nyligen gått mindre bra för regionen, efter att samarbetet fallerat:
Ett antal stora nordiska företag och forskningsgrupper inom livsmedelsområdet har gått samman i konsortiet FoodNexus Nordic, vars yttersta mål är att vinna en europeisk så kallad KIC (Knowledge and Information Center) inom hållbarhets-, folkhälso- och livsmedelssäkerhetsområdet. Den väntas få en årlig budget på upp emot en miljard danska kronor. Ett delmål för det nordiska konsortiet var att få huvudkontoret inom den europeiska samarbetsorganisationen FoodNexus Europe, men Lund och Köpenhamn kunde inte enas om vem som skulle söka. De skickade var sin ansökan och i slutändan utsågs Bologna till vinnare.
– Då gick det inte så bra med samarbetet – vi måste samarbeta om det vi är bra på, sade Lars Gaardhøj under debatten som arrangerades av Greater Copenhagen.
Även Claus Lønborg talade om svårigheten att jämka samman 79 kommuner och tre regioner med starka viljor.
– Den kritiska massan kan bli en styrka om vi samlar oss, men är också en utmaning, sade han.
Samtidigt menade han att det är positivt med viss konkurrens mellan kommunerna, så att de kan bli framträdande inom olika områden. Därefter kan Greater Copenhagen träda in och hjälpa till med marknadsföringen utåt.
Claus Lønborg pekade också ut tre områden där Greater Copenhagen är extra starkt: välutbildad arbetskraft, goda levnadsförhållanden och en transparent och överskådlig byråkrati utan korruption.
– Vi är dyra, men om vi är bra på det vi gör kan vi vara det, sade han. (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060