Politik
Inget beslut idag om Öresundskomiteen

Bildtext: Öresundskomiteens verkställande utskott möttes idag i Malmö och valde att fortsätta förhandlingarna om framtiden för det nuvarande politiska samarbetet i Öresundskomiteen och en eventuell fusion med nuvarande danska Greater Copenhagensamarbetet. I Öresundskomiteens verkställande utskottet ingår bland andra: Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen (S) till vänster på bilden, Region Hovedstadens regionrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S), Region Skånes ordförande Henrik Fritzon (S) och det danska kommunsamarbetet KKR Sjællands ordförande och Solrøds borgmästare Niels Hørup (V). Bilden är tagen vid det dansk-svenska toppmötet i Kristianstad den 22 juni i år. Foto: News Øresund
Det blev inget beslut idag om framtiden för Öresundskomiteen och frågan om en fusion med det nuvarande danska samarbetet Greater Copenhagen. Förhandlingara fortsätter till den 5 oktober.
Idag möttes Öresundskomiteens verkställande utskott i Malmö och skulle då bland annat ta ställning till ett förslag om en nedläggning av komiteen. Anledningen till förslaget var att de svenska och danska politikerna inte kunnat komma överens om villkoren för en fusion mellan det nuvarande dansk-svenska politiska samarbetsorganet Öresundskomiteen och det danska samarbetet Greater Copenhagen till the Greater Copenhagen & Skåne Committee.
Nu får det dansk-svenska samarbetet en ny chans. Region Skåne meddelade strax före lunch att förhandlingarna mellan de danska och svenska kommunerna och regionerna fortsätter till den 5 oktober och att beslutet fattas den 19 oktober. (News Øresund)
Läs mer: På onsdag beslutar danska och svenska politiker om Öresundskomiteen ska läggas ned
Fakta: Öresundskomiteens medlemmar
Region Hovedstaden, Region Skåne, Region Själland, Malmö stad, Köpenhamns kommun, KKR Hovedstaden, KKR Själland, Lunds kommun, Helsingborgs stad, Landskrona kommun, Frederiksbergs kommun, Bornholms regionskommun.
(KKR står för Kommunekontaktråd som är ett samarbete för att ta tillvara de danska kommunernas intressen på regionala områden. Det finns fem KKR i Danmark, varav KKR Hovestaden och KKR Själland tillsammans organiserar 46 kommuner)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
