Danmark
IKEA satsar på grön takpromenad på nya cityvaruhuset i Köpenhamn

IKEA vill bygga ett nytt varuhus ivid Kalvebod Brygge i centrala Köpenhamn med ett grönt promenadstråk som ska leda vidare till Tivoli Hotel och in mot centrum med utsikt över järnvägen in mot Huvudbangården. Foto: News Øresund
När IKEA bygger ett cityvaruhus vid Kalvebod brygge vill möbelföretaget bygga en grön takträdgård som fortsätter som en grön promenad över Tivoli Hotel. Under torsdagen presenterades en ny stadsplan för området vid Kalvebod Brygge som ska rymma 500 ungdomsbostäder, ett hotell och ett nytt IKEA-varuhus.
Om Köpenhamns politiker nickar ja till stadsplanen kan det nya IKEA-varuhuset invigas 2019 med en ny grön cityprofil med grön promenad på taket. Enligt Danmarks Radio är Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen positiv till förslaget.
– Ovanpå IKEA kommer det att finnas ett grönt stråk som skapar några spännande stadsrum som är till glädje för alla och inte bara dem som ska till IKEA. Bygget har enligt min mening den helt rätta Köpenhamns-andan och kommer att skapa nytt liv i den här delen av staden som ligger lite spökaktigt vid Kalvebod Brygge, säger Frank Jensen. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen