Danmark
Helle Thorning-Schmidt förlorade kampen om toppjobb i FN

Besviken. Danmarks förre statsminister och tidigare ledare för Socialdemokraterne, Helle Thorning-Schmidt, förlorade kampen om att bli FN:s nästa flyktingkommissarie. Foto: News Øresund
Danmarks förre statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) förlorade kampen om att bli FN:s nästa flyktingkommissarie. FN valde istället att ge uppdraget till den italienske FN-diplomaten Filippo Grandi.
Helle Thorning-Schmidt var en av tre slutkandidater till posten som flyktingkommissarie och hade stor uppbackning från Danmarks nuvarande statsminister Lars Løkke Rasmussen. Men det räckte inte.
– Jag är naturligtvis besviken över att det inte lyckades. Jag tror fortfarande att jag hade något att erbjuda i förhållande till de utmaningar som UNHCR måste lösa under de kommande åren, säger Helle Thorning-Schmidt i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
