Fastighet
Heimstaden har köpt 150 bostäder i Silkeborg
I slutet av 2023 ska svenska Heimstadens senaste förvärv i Danmark stå färdigt. Det rör sig om 150 nybyggda bostäder, varav cirka hälften är radhus och hälften lägenheter, i Silkeborg på Jylland.
I ett nytt område på Nørreskov Bakke i Silkeborg på Jylland ska danska fastighetsutvecklaren CASA bygga 13 000 kvadratmeter nya bostäder fördelat på 67 radhus och resten lägenheter. Nu står det klart att köpare av projektet är svenska Heimstaden som väntas ta över bostäderna i slutet av 2023.
– Silkeborg ligger helt i topp när det gäller utveckling och tillflyttning. Vi har redan en närvaro i staden och ser fram emot att bidra till den fortsatta tillväxten och utvecklingen med tillgängliga bostäder i tidsenlig kvalitet, säger Michael B. Hansen, landchef Heimstaden Danmark, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060