Politik
Grön dansk skattereform med mer pengar till investeringar i näringslivet
Den danska skatteminister Morten Bødskov (S) och klimatminister Dan Jørgensen (S) presenterade regeringens förslag till grön skattereform under måndagen. Enligt förslaget görs redan nästa år fyra satsningar på grön omställning i näringslivet bland annat genom att fasthålla avdrag, höja gränsen för avskrivningar för gröna investeringar och öka bidragen till energiinvesteringar. En höjning av energiavgiften för fossilt bränsle för bland annat industrin och jordbruket görs 2023. Förslaget innebär att det tillförs 5,2 miljarder danska kronor till näringslivet i form av rabatt på nya investeringar samtidigt som avgiftshöjningen vill inbringa 715 miljoner till statskassan.
– Dansk ekonomi är pressad. Därför kommer det avgiftsminskningar nu som betyder att om företagen investerar i gröna lösningar så får de en lägre avgift. Och först om några år börjar vi att ta tag i de avgiftshöjningar som ska göra att vi tillsammans kan nå de klimatmål vi har beslutat i Folketinget, säger danska skatteministern Morten Bødskov till DR Nyheder.
Reformen har redan mött kritik från ekonomer, klimatexperter och andra partier för att den inte bidrar tillräckligt till reduceringen av CO2-utsläppen, och representanter från näringslivet lyfter att det saknas en plan för införandet av en enhetlig CO2 avgift.
Danmark har som målsättning att minska CO2 utsläppen med 70 procent i 2030, sett i relation till 1990. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
