Samhälle
Greater Copenhagen flyttar till Havneholmen tillsammans med Copenhagen Capacity och Wonderful Copenhagen
Efter att under drygt femton år haft sina lokaler vid Nørregade i centrala Köpenhamn flyttar Greater Copenhagen, Wonderful Copenhagen, Copenhagen Capacity och Interreg ÖKS i början av september till moderna lokaler vid Havneholmen.
Behovet av att byta de äldre lokalerna vid Nørregade mot moderna och mera flexibla lokaler vid Havneholmen förklaras med att medarbetarna sitter i nya konstellationer och arbetar på nya sätt. Dessutom uppges hemarbete blivit en del av vardagen och som ändrat de fysiska kraven på kontorslokalerna.
De fyra organisationerna blir hyresgäster hos det svenska fastighetsbolaget Castellum i en kontorsfastighet som ligger granne med Allerhuset och med utsikt över hamnen och Bryggebroen.
För medarbetarna byts närheten till cityhandeln då mot närheten till köpcentrat Fisketorvet och IKEAs cityvaruhus vid Dybbølsbro där det finns S-tågsstation och en bit bort Havneholmens Metrostation.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


