Forskning
Gränsregionalt forskningsprojekt inom fertilitet får finansiering för tre år framåt

Forskningsprojektet Reprounion, ett dansk-svenskt samarbete inom fertilitetsforskning, har fått nya Interreg-medel. Projektet får en budget på totalt 6,6 miljoner euro och har nu finansiering för tre år framåt. Detta enligt ett pressmeddelande.
Reprounion omfattar 24 forskningsprojekt fördelat på 14 forskningsenheter runtom i Öresundsregionen/Greater Copenhagen. Syftet är att utveckla behandlingar och förebyggande insatser inom fertilitet och ofrivillig barnlöshet.
Den nya finansieringen innebär starten på ett nytt forsknings- och innovationsparadigm inom reproduktiv medicin i Öresundsregionen, enligt Jens Sønksen, Reprounions styrelseordförande:
– De regionala universiteten och sjukhusen samarbetar tillsammans med ledande internationella forskningsinstitut och industriella aktörer för att lösa fem stora globala reproduktiva utmaningar, som är av stort individuellt och samhälleligt intresse. Vårt mål är att vara världsledande i att övervinna infertilitet och det är vår ambition att förhindra och behandla de stigande utmaningarna vid ofrivillig barnlöshet, säger han i pressmeddelandet.
De fem utmaningarna som Reprounion kommer fokusera på under de kommande tre åren är: förbättring av manlig fertilitet och behandling av infertila par, hur man bevarar äggstockars funktion, bäst förebygger infertilitetsrelaterad morbitet och förbättrar upplysningsinsatser.
Reprounion är ett gränsregionalt samarbete mellan den offentliga och privata sektorn. Delaktiga i projektet är Medicon Valley Alliance, Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Skåne, Lunds universitet, Köpenhamns universitet, Ferring Pharmaceuticals. (News Øresund)
Fakta: Så finansieras Reprounion fram till 2021
- 3,3 miljoner euro från Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak
- Region Hovedstaden bidrar med 700 000 euro
- 1,1 miljoner eurokommer från Region Skåne
- Ferring Pharmaceuticals stödjer projektet med 1,5 miljoner euro
Källa: Reprounion
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag