Samhälle
Gränspolisen i södra Sverige stärks för att bekämpa grov internationell brottslighet

Gränspolisen i den svenska Polisregion Syd har växt från 90 till 450 medarbetare sedan år 2015. Nu organiseras gränspolisen som en ny regional enhet, för att göra organisationen mer stabil. Arbetet fokuserar på grov organiserad och internationell brottslighet.
Den svenska polisen samarbetar sedan tidigare med sina danska kollegor i Gränscenter Öresund, som etablerades i april 2020. Det dansk-svenska samarbetet kring gränsöverskridande organiserad kriminalitet involverar också svensk tull och kustbevakning. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse