Danmark
Gränshinderrådet till Nordens statsministrar: ta fram en gemensam krisstrategi
Stefan Löfven (S), Mette Frederiksen (S) och de övriga nordiska statsministrarna borde se till att ta fram en gemensam nordisk strategi för framtida kriser, uppmanar det nordiska Gränshinderrådet i ett brev. Dessutom vill brevskrivarna att länderna i framtiden ska informera varandra i god tid innan de begränsar rörligheten över gränserna.
Det nordiska Gränshinderrådet arbetar på statsministrarnas uppdrag och för närvarande är både Danmark och Sveriges representanter tidigare ministrar: Bertel Haarder (Venstre) och Sven-Erik Bucht (S). Tillsammans med sina nordiska kollegor i rådet trycker de på att gränspendlare och andra personer som lever och verkar i gränsregioner utsatts för hårda prövningar under coronapandemin. Med en gemensam strategi kunde detta ha lindrats, menar de.
– Vad gör vi nästa gång när en pandemi är på väg att segla upp? Vi behöver mötas och tala om det och hitta gemensamma lösningar. Vi vill inte säga hur strategin ska se ut, men det viktiga är att vi är beredda. För när vi blir överraskade blir det inte bra, säger Sven-Erik Bucht till News Øresund och fortsätter:
– I januari var det ingen som i sin fantasi kunde tänka sig att de nordiska gränserna skulle stängas, det fanns ingen beredskap. Visst har man tänkt att det kan komma en pandemi, men man har inte diskuterat hur man ska hantera det i Norden.
Sven-Erik Bucht menar att besluten om att stänga de nordiska gränserna för många människor lett till hat och väckt missunnsamhet mellan länder och nationaliteter.
– Det är det jag ser som den stora risken. Hindren som uppstått är kanske helt borta om en eller två månader. Men när det gäller det som krisen har fött – hat och misstro – kommer det att ta lång tid innan vi är tillbaka där vi var i januari detta året, säger han.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


