Arbetsmarknad
Gemensam jobbmässa ska ge fler pendlare mellan Helsingborg och Helsingör

På torsdag arrangeras ”Tura till jobbet” – en dansk-svensk jobbmässa i Knutpunkten i Helsingborg och Tullkammaren i Helsingör. Foto: News Øresund
På torsdag samlas 40 företag till en jobbmässa i Tullkammaren i Helsingör och Knutpunkten i Helsingborg. Omkring 2000 jobbsökande väntas delta på mässan och målet är att minst 30 personer ska få ett jobb som då eventuellt finns på den andra sidan Öresund.
Jobbmässan ”Tura till jobbet” ska utöver att fler ska få jobb även motivera fler till att se på jobbmöjligheterna på den andra sidan av Öresund.
– När vi väljer att arrangera mässan i samarbete med Helsingborg handlar det om att vi gärna vill utveckla den potentiella arbetsmarknaden i Öresundsregionen och ge de jobbsökande en förnimmelse av att ett framtida jobb faktiskt kan finnas på den andra sidan av sundet, säger Helsingörs borgmästare Benedikte Kiær i ett pressmeddelande.
Bland verksamheterna på jobbmässan finns Scandlines, ISS, G4S och Debra. Företagen söker bland annat butiksmedarbetare, elektriker, säkerhetskonsulter, transportmedarbetare och pedagoger.
– I dag finns det lediga jobb inom många branscher. Här finns möjligheter för såväl företag som arbetstagare att knyta nya kontakter. Det kan vara att man i dag saknar arbete eller att man känner att man vill prova något nytt, säger Anna Jähnke, kommunalråd i Helsingborg i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
