Infrastruktur
Fyra procent fler reste med DSB första kvartalet i år – samma period reste nio procent färre med SJ på grund av fordonsbrist

Under årets tre första månader gjordes 1,7 miljoner fler resor med danska DSB än under samma period förra året — en ökning med fyra procent. Den stränga vintern i Sverige ledde till inställda avgångar på grund av fordonsbrist, vilket ledde till att resorna med SJ minskade med nio procent under samma period. Det lägre resandet var starkt bidragande till att rörelseresultatet för SJ minskade med 74 miljoner under perioden. Det framgår av de båda bolagens kvartalsrapporter.
Det ökande resandet med DSB under årets första kvartal omfattar både S-tåg och fjärr- och regionaltåg.
”Tillväxten för fjärr- och regionaltåg beror främst på ökad försäljning av Orange-biljetter (DSB:s billigaste biljettform, reds.anm.). Den ökade försäljningen av Orange-biljetter har inneburit att snittpriset för regionaltrafiken inte har ökat trots prishöjningarna”, skriver DSB i sin kvartalsrapport.
Kundpunktligheten för S-tågen låg på 96,5 procent under det första kvartalet, medan den fjärr- och regionaltågen låg på 78,5 procent.
Inställda avgångar i Sverige på grund av fordonsbrist ledde till färre resor
Under januari-mars gjordes 4,8 miljoner resor med SJ, en minskning med nio procent jämfört med samma period 2023. Det minskade resandet berodde främst på grund av lägre produktion.
”Produktionen påverkades främst av att avgångar ställdes in på grund av fordonsbrist som uppstod till följd av den stränga vintern. Fler skador än vanligt uppstår när tågen ständigt kör i snö och kyla och underhållet tar längre tid när tågen först måste avisas”, skriver bolaget i sin kvartalsrapport.
Fordonsbristen medförde att punktligheten för SJ:s långdistans- och medeldistanståg i Sverige minskade under årets första kvartal jämfört med samma period i fjol. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028