Okategoriserade
Fyra miljoner i forskningspengar till testbädd i Helsingborg


Helsingborgs nya stadsutvecklingsprojekt H+ i hamnområdet får en testbädd där nya system för hantering av mat- och toalettavfall ska utvecklas. Foto: News Øresund
Innovationsmyndigheten Vinnova har beviljat närmare fyra miljoner kronor till en testbädd för vatten, avlopp och matavfall ska utveckla nya system för insamling och hantering av mat- och toalettavfall i det nya stadsområdet H+ i Helsingborg.
Testbädden Reco Lab ska byggas upp och vara klar att ta i drift 2019 i anslutning till en modern utvecklingsanläggning vid stadsområdet H+ som fullt utbyggt ska rymma 5 000 bostäder. I samband med att områdets sorterande avlopps- och avfallssystem installeras ska nya tekniska lösningar och tjänster utvecklas i testbädden.
– Det nya systemet för hantering av toalett- och matavfall bidrar till utvecklingen av framtidens hållbara stad. Inom projektet vill vi också skapa en arena för att testa och utveckla ny teknik som kan exporteras. Med den nya testbädden stödjer vi utvecklingen av en innovationskultur av hög internationell standard som skapar miljö- och samhällsnytta. Något som också går i linje med stadens vision om att skapa tillväxt, säger Anders Landsbo, projektledare för H+ projektet, i ett pressmeddelande.
Det är Helsingborgs stad, Nordvästra Skånes Vatten- och Avlopp (NSVA) och Nordvästra Skåne Renhållning (NSR) som tillsammans med en stort antal partners ska driva projektet med testbädden.
– Vinnovas positiva besked är ett kvitto på att satsningen på att införa ett nytt system, för att hantera toalett- och matavfall som uppstår i våra bostäder, är viktig och har stor potential. Med testbädden vill vi göra det möjligt för aktörer att forska och utveckla inom hela kedjan från tekniska laboratorietester till beteendestödjande kommunikation för både insamling och behandling med de boende i fokus, säger Marinette Hagman, ansvarig för forskning och utveckling på NSVA. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen