Life Science
Fujifilm ökar investeringarna i sin danska medicinfabrik med 11 miljarder DKK

Fujifilm Diosynth Biotechnologies (FDB) fortsätter att investera i det dansk-svenska life science-klustret Medicon Valley. Ytterligare nästan 11 miljarder danska kronor investerar det japanska företaget nu i sin läkemedelsfabrik i Hillerød, norr om Köpenhamn. Detta innebär att FDB har investerat totalt 23 miljarder danska kronor på fyra år i Danmark. Investeringsbeslutet kommer en vecka efter att Hillerød kommun godkände en ny lokalplan som gör det möjligt för FDB att fördubbla storleken på sin fabrik med 73 000 kvadratmeter.
Nya miljardinvesteringar och arbetstillfällen är återigen på väg till Hillerød. Den globala kontraktstillverkaren FDB, som tillverkar biologiska läkemedel för externa kunder och sysselsätter cirka 1055 personer i Hillerød, investerar 11 miljarder danska kronor i sin fabrik norr om Köpenhamn och räknar med att skapa 450 nya arbetstillfällen i Hillerød i och med investeringen.
Den biologiska läkemedelsfabriken i Hillerød byggdes av det amerikanska företaget Biogen 2001. För tre år sedan köpte FDB den 55 000 kvadratmeter stora fabriken av Biogen för 6 miljarder danska kronor. År 2020 beslutade FDB att investera 6 miljarder danska kronor i en fabriksutbyggnad på 19 400 kvadratmeter, som fortfarande pågår.

Visualisering av Fujifilm Diosynth Biotechnologies i den nya lokalplanen efter full utbyggnad. Illustration: Gottlieb Paludan Architects
I onsdags meddelade FDB att man återigen bygger ut fabriken för nästan 11 miljarder DKK för att följa med efterfrågan.
Den nya investeringen gör FDB:s fabrik i Hillerød till den största ”end-to-end” kontraktstillverkaren i Europa, enligt företaget.
Beskedet om fabriksinvesteringen kommer bara en vecka efter att Hillerød kommun godkände en ny lokalplan som gör det möjligt för FDB att utöka fabriken ytterligare under de kommande åren med upp till 73 000 kvadratmeter. Därmed kan fabriksanläggningen bli dubbelt så stor i framtiden.
Enligt den nya lokalplanen kan FDB i ett scenario bygga ut med tre stora produktionsbyggnader på 25 meters höjd. I det andra scenariot kan företaget expandera med två produktionsbyggnader, en fyllningsanläggning och mindre kontorsbyggnader. Företaget anser att scenario ett är det mest realistiska enligt lokalplanen.
Omkring 4 200 personer arbetar inom den privata life science-sektorn i Hillerøds kommun, enligt en rapport från 2022 från Øresundsinstituttet. (News Øresund)
NEWS ØRESUND är ett resultat av ett utvecklingsprojekt med Interregfinansiering som under 2012-2014 drevs i samarbete mellan Roskilde Universitet, Lunds universitet och Øresundsinstituttet. Sedan 2015 fortsätter utvecklingen av News Øresund inom Øresundsinstituttet. Under 2019-2022 stärker News Øresund den oberoende bevakningen av regionens life science kluster genom Øresundsinstituttets medverkan i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och medieverksamhet bidrar till en ökad kunskap om utvecklingen i Danmark och Sverige med fokus på Öresundsregionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse med finansiering från mer än 100 medlemmar inom offentlighet och det privata näringslivet i Danmark och Sverige.
Nyheterna från News Øresund får fritt återges under förutsättning att News Øresund anges som källa.
Kontakta oss: redaktion (at) newsoresund.org
Mer information: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.dk
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner