Life Science
Framåtblickande när Medicon Valley Alliance firade 25 år
I måndags firade den dansk-svenska nätverksorganisationen Medicon Valley Alliance, MVA, sitt 25-årsjubileum. ”Vi lämnar ett internationellt avtryck” sa vd:n Anette Steenberg från scenen, som var dekorerad med ballonger i guld, och hon påpekade att life science-klustret i regionen har växt med nystartade företag, fler anställda och ökad export både på den danska och svenska sidan sundet.
Tillväxten inom life science-sektorn i Östdanmark och Skåne under de senaste fem åren har synts bland annat i att 300 nystartade företag har tillkommit, att cirka 12 000 nya jobb har skapats i regionen, ökad export och ökat antal patentansökningar på båda sidor om sundet. Idag arbetar omkring 65 000 anställda inom life science-företag i Östdanmark och Skåne och cirka 15 000 forskaranställda arbetar med life science på universiteten i regionen.
Många förslag kring hur samarbetet över gränsen kan utvecklas lyftes i ett panelsamtal under måndagens årsmöte. Mindre gränskontroller och mer samarbete mellan utbildningsinstitutionerna som gör att det blir lättare för svenskar och danskar att utbilda sig på andra sidan sundet, var några av förslagen. Behovet av att kunna locka till sig forskare utanför EU togs upp av Ebba Fåhraeus, vd för Smile Incubator på Medicon Village i Lund.
– Många talanger kommer från utanför EU och de är svårare att kunna attrahera med det nuvarande regelverket i Sverige. Vi måste kunna locka till oss talanger från hela världen, sa hon.
Ett hinder med det nuvarande regelverket är att det är svårt för forskaranställda från länder utanför EU att få permanent uppehållstillstånd i Sverige.
(News Øresund – Erik Ottosson)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
