Samhälle
Forskningssamarbete får mest pengar när Interreg delar ut 37,7 miljoner euro till 18 projekt
Att kunna utföra avancerade life science-experiment och ta fram en gemensam digital molnstruktur för att dela forskningsresultat med varandra. Det är målet med interregprojektet Halric, som samlar forskningsanläggningar och forskningsaktörer från Hamburg till Oslo. Projektet får drygt sex miljoner euro i finansiering från Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak och är sett till finansieringen det största av de 18 projekt som totalt får 37,7 miljoner euro i EU-medel under programperiodens första utdelning.
Utdelningen av interregmedel är den första i den nya programperioden för Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak och totalt har 33 ansökningar om nära 93 miljoner euro skickats in. Av dessa beviljas alltså EU-finansiering till tio projekt inom insatsområdet Innovation och entreprenörskap, fem inom Grön omställning, två inom Transport och mobilitet, samt ett projekt inom insatsområdet Gränslös arbetsmarknad.
Utöver forskningsprojektet Halric går de totalt 37,7 miljonerna euro bland annat till ett dansk-svensk-norskt projekt för att få fler yrkesutbildade och lösa kompetensbrist i de tre länderna utan att skapa konkurrens över gränserna, ett dansk-svenskt projekt för att tidigare kunna upptäcka om personer har typ-1-diabetes, och ett projekt som över den dansk-svenska gränsen ska försöka öka användningen och nyttan av biomassa.
Drygt 100 miljoner euro återstår att dela ut för Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak under programperioden som pågår mellan 2021 och 2027. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
