Danmark
Flygboom bidrog till nytt rekord för Köpenhamns Metro

Förra året fick Köpenhamns Metro 3,7 miljoner nya passagerare och totalt gjordes 60,9 miljoner resor. Det är nytt rekord såväl när det gäller antal resor som när det gäller ökningstakten. Foto: News Øresund
Rekordhög tillväxt och nytt passagerarrekord. Köpenhamns Metro har ett bra år bakom sig. 60,9 miljoner resor gjordes förra året med Metron vilket är nytt rekord. Det är en ökning med 3,7 miljoner passagerare eller med närmare 6,5 procent . En förklaring till den kraftiga ökningen är att linjen till flygplatsen i Kastrup får allt fler passagerare när flygplatsen växer. En annan är alla nybyggda bostäder vid Amager och i Örestad.
Metrolinjens sträckning till och från flygplatsen i Kastrup fick förra året 1,2 miljoner fler passagerare. Ökningen beror dels på att flygplatsen sätter nya passagerarrekord men troligen även på att id-kontrollerna av tågpassagerare mot Sverige fått fler att välja Metron istället för tåget första biten ut från centrala Köpenhamn till flygplatsen.
Metroselskabet påpekar att det finns ytterligare en förklaring till den kraftiga ökningen av antalet resenärer. Under 2015 installerades nya säkerhetsdörrar på perrongerna ovan jord och det påverkade antalet resande negativt för att under 2016, när dörrarna var på plats, tvärtom bidra till en ökning. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
